Galvassāpes un migrēna – kā to atpazīt un novērst

Stingru brīvdienu laikā, kad viss ir jāpārvar, mēs bieži saskaramies ar galvassāpēm, kuras diemžēl steidzamies ignorēt. Tā ir ļoti bieži sastopama problēma arī ikdienas dzīvē, ko daudzi uzskata par pašsaprotamiem un neattiecas, neprasa medicīnisku palīdzību un nemēģina uzzināt sāpju cēloņus. Kādi ir sāpju cēloņi un veidi un kā atrisināt šo problēmu – konsultē BENU farmācijas speciālists – anesteziologs-reanimatologs un algologs vai sāpju ārsts Guntis Iļķēns un BENU Farmācijas farmaceits Baiba Prindule.

Galvassāpes var būt atšķirīgas

Algologs G.Ilķēns skaidro, ka aptuveni 90 procentiem cilvēku, ti, deviņi no desmit, ir primārās galvassāpes, ko var uzskatīt par neatkarīgu slimību. Savukārt desmit procentiem ir sekundāras vai sekas galvassāpēm – kā citas slimības izpausme. Tāpēc, ja jums ir smaga galvassāpes pirmo reizi – nekad neesat bijis un pēkšņi esat – noteikti jādodas pie ārsta, lai uzzinātu, kas ir vaina, jo cēlonis var būt galvas audzējs. Ir iespējams arī galvassāpes, galvas trombs vai tikai augsts asinsspiediens, kas līdz šim nav konstatēts. Sekundārā galvassāpes ietver arī narkotiku izraisītas galvassāpes. Daudzi cilvēki lieto nitroglicerīnu, sirdstārpu. Dzert, un tad viņiem ir galvassāpes. Kāpēc? Nitroglicerīns paplašina asinsvadus ne tikai sirdī, bet arī galvā, un tas izraisa sāpes.

Ar zāļu izņemšanu ir saistītas galvassāpes. Vai arī – ja mēs nedzeram kofeīna devu – kafiju – sākam galvassāpes. Kafija nav, un cilvēks gandrīz nomirst no sāpēm!

Galvassāpes var izraisīt arī hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošana vai sieviešu hormonu līdzsvara izmaiņas, tāpēc galvassāpes ir biežākas sievietēm.

BENU Farmācijas farmaceits Baiba Prindule uzsver, ka galvassāpēm ir vairāki cēloņi un tie nedrīkst būt vienaldzīgi. Ja galvassāpes izraisa zems asinsspiediens, vienkāršākais veids, kā novērst to, ir dzert tasi kafijas. Protams, zāles palīdzēs. Aptiekā ir pieejamas vairākas zāles, kas var palīdzēt noņemt sāpes. Visstraujāk iedarbojas visvairāk ūdenī šķīstošās tabletes un pulveri, un parastās tabletes ir nedaudz ilgākas. Ir svarīgi informēt farmaceitu par citām lietojamām zālēm vai kādu hronisku slimību, jo tad sarunas laikā farmaceits var uzzināt un atrast pareizos pretsāpju līdzekļus, kas labāk piemēroti pacienta kuņģim, sirdij un citi svarīgi orgāni.

LASI ARĪ:  Lai iegūtu fotokonkursa TV, students Vecrīgā saņem neapbruņotu fotogrāfiju

Spriedze vai migrēna?

Primārās galvassāpes, kad tās ir slimība, ir migrēna un spriedzes galvassāpes. Kas ir biežāk? Vienam vai diviem cilvēkiem no desmit ir migrēna, bet pārējiem ir spriedzes galvassāpes. Šajā gadījumā ir ļoti svarīgi noteikt pareizo diagnozi, jo, ja tā ir migrēna, galvassāpes nav ārstējamas, vienkārši atbrīvotas, un spriedzes galvassāpes, ja cilvēks saprot, ko viņi ir pienācis un darbojas pareizi, var pilnībā izārstēt. Tādējādi lielākā daļa iedzīvotāju, kas cieš no galvassāpēm, varētu tos izvairīties.

Visām spriedzes galvassāpēm ir līdzīgs veidošanās mehānisms. Proti, tie rodas no muskuļu spriedzes pleca un kakla, ko izraisa statiskās slodzes un stress. Tas viss pārvērš plecu un kaklu uz akmeni cietos muskuļos, kas attīsta sāpes, kas arī sāpina galvu. Tālāk tā var nonākt hroniskā formā – cilvēks ir kļuvis īpaši jutīgs pret sāpēm un sāp, pat tad, ja tam nevajadzētu ievainot. Tādēļ ir svarīgi noskaidrot, cik daudz cilvēku „grēko” – cik ilgi, piemēram, sēž pie datora un kāda ir stresa pakāpe. “Iekšā, darbā, personīgajā dzīvē un personīgi ir daudz problēmu, un, ja tas nedarbojas, tad tie, kuriem ir vājākais punkts plecos un kaklā, ir stress, kas pārvēršas par galvassāpēm, bet par tie, kuriem ir vājāka muguras daļa, ir uzsvērts. pārvēršas muguras sāpēs, citās ir gan muguras sāpes, gan galvassāpes. Tāpēc rīkojieties – stresa pārvaldība ir nepieciešama. Ir dažādi fiziskie vingrinājumi, kas māca jums atpūsties. Stresa pasliktināšanās, muskuļu izdalīšanās, sāpes izzudīs, ”saka G.Iļķēns.

Farmaceits B.Prule paskaidro, ka galvassāpes var novērst, dzerot pietiekami daudz ūdens. Svarīgi ir arī aktīvs dzīvesveids un pareiza uzturs – tie var mazināt galvassāpes augstā asinsspiediena dēļ. Tāpēc farmaceits var jautāt, kāds ir jūsu asinsspiediens. Tas ir grūtāk ar galvassāpēm, ko stimulē muskuļu spriedze no vienreizējas pozas darbā un stresa. Darbam jācenšas mainīt pozu tā, lai augšējie muguras muskuļi nav saspringti. Tomēr, ja galvassāpes rodas regulāri un lietošanas biežums palielinās, noteikti jādodas pie ārsta.

Zāles jālieto savlaicīgi

Galvassāpes bieži var novērst, dzerot pietiekami daudz ūdens. Svarīgi ir arī aktīvs dzīvesveids un pareiza uzturs – tie var mazināt galvassāpes augstā asinsspiediena dēļ. Tāpēc farmaceits var jautāt, kāds ir jūsu asinsspiediens. Tas ir grūtāk ar galvassāpēm, ko stimulē muskuļu spriedze no vienreizējas pozas darbā un stresa. Darbam jācenšas mainīt pozu tā, lai augšējie muguras muskuļi nav saspringti. Tomēr, ja galvassāpes rodas regulāri un lietošanas biežums palielinās, noteikti jādodas pie ārsta.

LASI ARĪ:  Policija nolaupīja bērnu par nolaupīšanu un viņa mātes uzvarēšanu Rīgā

Bieži vien, ja sāpes netiek ārstētas laikā un dzīvo pēc principa "varbūt iet ārā", un pretsāpju līdzeklis tiek izmantots tikai tad, ja sāpes vairs nav pieļaujamas, rezultāts vairs nebūs tik labs. Savukārt, ja pretsāpju līdzekļi prasa laiku, spriedzes galvassāpes var iziet pat pēc dažām stundām, skaidro G.Iļķēns.

Un, ja nu migrēna…

Ir noteikti būtiskākie kritēriji migrēnam. Pamata simptomi: Pirmkārt, migrēnas galvassāpes parasti ir vienpusējas; otrkārt, pulsējoša; treškārt, no vidēji smagas līdz ļoti spēcīgas un stipri ierobežojošas ikdienas aktivitātes – ja Jums ir migrēna, jūs nedarbojas, un, pārvietojoties, šī galvassāpes pasliktinās. Papildu simptomu simptomi ir slikta dūša, vemšana, paaugstināta jutība pret gaismu vai skaņu – nepatīk troksnis un gaisma. Tātad, ja jums ir bijuši vismaz divi pamata simptomi, kā arī viens no šiem pavadoņiem un pieciem šādiem uzbrukumiem, kuru ilgums ir no 4 līdz 72 stundām, un visas citas galvassāpes ir izslēgtas, tad mēs varam runāt par migrēnu. Tad ir svarīgi atrast zāļu kombināciju, kas ir pietiekami efektīva un droša katram pacientam, lai pēc iespējas ātrāk apturētu uzbrukumu. Ja migrēnas lēkmes notiek ļoti bieži, tās jāārstē periodiski. Ja ir viens migrēna uzbrukums mēnesī vai ik pēc trim mēnešiem, tad ar sāpju ārstu pacients atradīs pareizo zāļu kombināciju, viņš arī zinās, ko izvairīties ikdienas dzīvē – no šokolādes vai sarkanā vīna, kas viņu provocē. Labā ziņa – migrēna ir problēma, kas dzīves otrajā pusē parasti samazinās, un uzbrukumi kļūst retāki un vājāki. Bet sliktās ziņas – migrēna ir slimība, ko nevar pilnībā izārstēt.

Ar pretsāpju līdzekļiem gudri

Ārsts norāda, ka gan sāpju sāpes, gan migrēnija bieži ir saistīta ar pretsāpju izraisītiem galvassāpēm. Piemēram, cilvēks ar spriedzes galvassāpēm tiek ārstēts ar tabletēm, un sāpes ir kā uz brīdi. Kad sāpes parādās, viņš atkal lieto zāles, un tik daudz, ka vienā brīdī viņš sāk sāpēt galvu no sāpju medikamentiem. Nav objektīva iemesla galvassāpēm, bet principā to izraisa tas, ka persona nav lietojusi pareizu pretsāpju līdzekļu devu. Parasti tas attiecas uz kombinētiem preparātiem. Tā nav slikta medicīna, bet vienai no šīs zāles sastāvdaļām ir neliels stimulējošs efekts – ja Jums ir auksts vai gripa, tas palīdz izturēt šo sarežģīto stāvokli. Bet šajā gadījumā tas rada kaitējumu. “Spriedzes galvassāpes ir ļoti izplatītas pedagoģiskiem cilvēkiem, kuri cenšas darīt visu, lai pareizi, un, kad viņi tuvojas izsmelšanai, viņi labāk ar medikamentiem. Cilvēki nonāk šajā medikamentu slazdā. Šīs atkarības galvassāpes ir ļoti spēcīgas, un reizēm tās ir jāārstē slimnīcā, lai tās izņemtu. Bez pretsāpju līdzekļiem viņi arī zaudē galvassāpes, ”saka G.Iļķēns

LASI ARĪ:  Puse aptaujāto sieviešu ar HIV ir cietusi no vardarbības

Divi praktiski ieteikumi spēcīgai spriedzes galvassāpēm

G.Iļķēns iesaka:

1. Neatkarīgi no tā, kāda ir vjetnamiešu "Zvaigznes ziede" vai Latvijas ledus gabaliņi, kas novietoti uz dambjiem, vai maigu roku, kas masē pleca un kakla saspringtos muskuļus, tas viss atslābina un var atbrīvoties no galvassāpēm bez tabletēm. Ādā ir taktilie receptori, un, ja tie ir viegli kairināti – glāstīt, atdzist – organisms atbrīvo endogēnus opiātus, pretsāpju līdzekļus.

2. Ja stresa galvassāpes nav ilgstošas, jums jādodas pie sāpju ārsta. Varbūt viņš parakstīs jaunu, viegli stimulējošu antidepresantu, kas ļauj atgūt ticību dzīvībai un aktīvi piedalīties atveseļošanās procesā. Muskuļu relaksants, kas uzlabo pretsāpju līdzekļu efektivitāti. Varbūt tas ir arī veids, kā stimulēt atveseļošanās procesu. Ilgstoša muskuļu sasprindzinājuma un asinsrites traucējumi nervu muskuļos veicina deģeneratīvas izmaiņas un samazina audu rezistenci, palielina nervu jutību un ir virkne preparātu, kas palīdz novērst to.

BENU Aptiekas ir daļa no Eiropas farmācijas tīkla, kas apvieno aptuveni 700 aptiekas Čehijā, Šveicē, Nīderlandē, Ungārijā, Serbijā, Slovākijā, Igaunijā un Lietuvā. BENU Farmācijas tīkls ir viens no vadošajiem narkotiku mazumtirgotājiem Latvijā, kas apvieno vairāk nekā 73 aptiekas visās lielākajos valsts reģionos. BENU Farmācija Latvijā nodarbina vairāk nekā 400 cilvēku.

Be the first to comment on "Galvassāpes un migrēna – kā to atpazīt un novērst"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


17 − twelve =